Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 11.10.2020
12:00–14:00

Spacer
Muzeum Woli
Wstęp bezpłatny

Spacer „Jak Miron nie zdobył Dzikiego Zachodu” | III Spotkania Mirologiczne

Spacer literacki Igora Piotrowskiego „Jak Miron nie zdobył Dzikiego Zachodu” w ramach III Spotkań Mirologicznych.

Powstanie warszawskie jest punktem wyjścia drugiego spaceru. Miron Białoszewski, który przebywał w trakcie wojny na bliskiej Woli i którego powstanie zastało na Chłodnej, nigdy już nie stałe nie zamieszkał w tej dzielnicy, a jednak wracał do niej mniej lub bardziej regularnie przez całe życie. Tym konfrontacjom z powojennym kształtem Dzikiego Zachodu w kontekście kolejnych przemian i w kontekście obecnego kształtu chciałbym się przyjrzeć bliżej, nie zapominając o innych świadectwach dotyczących Dzikiego Zachodu.

Prowadzący: dr hab. Igor Piotrowski– adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w IKP UW. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy, kulturowymi kontekstami kartografii. Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007); Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”, ostatnio: Ułamek błękitu i chmur. Warszawa Tadeusza Konwickiego (2017).

Miejsce zbiórki: róg ulic Chłodnej i Żelaznej

Darmowe wejściówki do pobrania przez Internet lub w kasie Muzeum Woli od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach trzeciej edycji Spotkań Mironologicznych, współorganizowanych przez Muzeum Woli, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Fundację im. Mirona Białoszewskiego.

 

Więcej o tegorocznych III Spotkaniach Mirologicznych


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.