Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 07.10.2020
16:00–18:00

Spacer
Muzeum Woli
Wstęp bezpłatny

Spacer „W rytmie turkocącego magla” | III Spotkania Mirologiczne

Spacer będzie się ogniskował wokół postaci Mirona Białoszewskiego jako medium pamięci o dawnej przedwojennej warszawskiej dzielnicy zachodniej. Zapożyczona od Andrzeja Zieniewicza tytułowa fraza dobrze opisuje rytm przedwojennego miasta i „starego życia” przywoływanego przez Białoszewskiego, ale można ją także rozciągnąć na czas wojny. Granicznym zdarzeniem dla dziejów dzielnicy i historii Mirona w tym miejscu jest powstanie. Zapisy prozatorskie bohatera spaceru obejmują ważne miejsca na mapie bliskiej Woli, przede wszystkim wzdłuż ulicy Chłodnej, będę chciał skonfrontować je także z innymi świadectwami literackimi.

Prowadzący: dr hab. Igor Piotrowski– adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w IKP UW. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy, kulturowymi kontekstami kartografii. Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007); Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”, ostatnio: Ułamek błękitu i chmur. Warszawa Tadeusza Konwickiego (2017).

 

Miejsce zbiórki: róg ulic Ogrodowej i Wroniej

Darmowe wejściówki do pobrania przez Internet lub w kasie Muzeum Woli od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach trzeciej edycji Spotkań Mironologicznych, współorganizowanych przez Muzeum Woli, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Fundację im. Mirona Białoszewskiego.

Więcej o tegorocznych III Spotkaniach Mirologicznych.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.