Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 29.07.2021
18:00–19:30Bezpłatny

Zieleń w odbudowie. Pracownia „Zieleń” BOS

II wojna światowa doprowadziła nie tylko do śmierci ludzi i zniszczenia zabudowy Warszawy, lecz także do zrujnowania miejskiego ekosystemu. Z zestawień zniszczeń wynika między innymi, że drzewostan wzdłuż ulic Warszawy uległ zniszczeniu w 44 procentach. 

W powojennych wizjach urbanistów wspieranych przez takich fachowców, jak Alina Scholtz tworzenie terenów zielonych urosło do rangi kluczowych działań inwestycyjnych. Zniszczenia miasta rodziły dziejową szansę na stworzenie z Warszawy jednej z najzieleńszych stolic Europy. 

Za realizację tych wizji odpowiedzialna była Pracownia „Zieleń” działająca w strukturze Wydziału Urbanistyki BOS. Mimo, że zieleń była nieodzownym elementem projektów urbanistycznych w dzisiejszym dyskursie o odbudowie często o niej zapominamy. Wystawa “Więcej zieleni!” stanowi doskonały pretekst do przypomnienia działalności Pracowni, którą Alina Scholtz kierowała od 1946 roku.

Transmisja wykładu na FB Muzeum Woli

Wykład poprowadzi Ewa Perlińska-Kobierzyńska – współkuratorka wystawy „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”.

Wykład towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.