Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 16.10.2021
14:00–15:30

Spacer
Muzeum Woli
5 PLN

Spacer śladami żydowskiej Woli

Podczas spaceru przyjrzymy się chaotycznej tkance współczesnej dzielnicy, odnajdując w niej ślady przeszłości i przywołując pamięć o dawnych mieszkańcach.

W zmieniającym się po 1989 krajobrazie Woli zachowały się wysepki pamiętające żydowską Warszawę. Bardzo różne są historie tych miejsc, również ich ochrony przez zniszczeniem – lub jej braku i doprowadzenia do ruiny. Od lat 90. XX w. z jednej strony toczyła się walka o przestrzeń pod nowe inwestycje i zacieranie śladów żydowskiej Woli, poprzez wyburzenia lub zmiany modernizacyjne; z drugiej – pojawiły się konkretne działania, których zadaniem było upamiętnienie miejsc związanych z żydowską historią, jak stało się na przykład na ulicy Chłodnej. Nie brakuje też miejsc, których status i dalsze losy nadal są niejasne, a także takich, w których nie znajdziemy żadnego upamiętnienia historii, choć istnieją niemal bez zmian, a były scenerią dramatycznych zdarzeń czasu wojny i Zagłady.

Prowadząca: Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską.

Spacer rozpocznie się przed budynkiem Muzeum Woli, a zakończy na al. „Solidarności”.

KUP BILET

 

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.