Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 03.03.2022
18:00–19:30

Wykład online
Muzeum Woli
Bezpłatny

Okiełznać rzekę nieczystości. Wykład Włodzimierza Pessela

O znaczeniu nieczystości, „publicznych ekspozycjach brudu fizycznego” oraz o tym dlaczego ważnym aspektem w historii miasta były ścieki, nieczystości i rozwój nowoczesnego systemu wodociągowo–kanalizacyjnego opowie Włodzimierz Pessel.

Budowa nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji w Warszawie przeprowadzona przez rodzinę Lindleyów, była jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych inwestycji II połowy XIX wieku. Co oznaczało dla miasta posiadanie takiej infrastruktury? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, ale jednak kwestie nieczystości, poprawa warunków higieniczno–sanitarnych to nie jedyna korzyść płynąca z tego projektu. Nieczystości i kwestie poprawy warunków życia w dynamicznie rozwijającej się Warszawie, stały się istotnym elementem kultury miasta. Przed budową wodociągów i kanalizacji, naturalnym system radzenia sobie z nieczystościami były liczne rzeki i strumienie opływające Warszawę, kształtowały one nie tylko teren i determinowały rozwój miasta, ale pozwalały oczyszczać miasto.

Włodzimierz Pessel – doktor habilitowany, kulturoznawca, skandynawista i badacz miejskiej codzienności. Wicekierownik Studiów Miejskich UW, członek zespołów Pracowni Studiów Miejskich IKP i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy. Współpracownik Zakładu Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Laureat m. in. nagrody Najlepsze Varsaviana za Antropologię nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy i Nagrody Klio za monografię relacji duńsko– i skandynawsko–polskich Czerwono–biali i Biało–czerwoni. Ostatnio zajmuje się Kanałem Nowy Świat i Elblągiem.

01.02.2019 Wlodzimierz Karol Pessel, fot. Mikolaj Starzynski

Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Niech płyną! Inne rzeki Warszawy

Zobacz cały program towarzyszący wystawie

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.