Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 25.11.2021
18:00–19:30


Muzeum Woli
Bezpłatny

Nieintencjonalny krajobraz (po)wojennej Warszawy. Między zniszczeniem a odbudową

Karolina Wróbel-Bardzik opowie o zniszczeniu i odradzaniu się warszawskiej przyrody na (po)wojennych gruzach. A także o żywiołowej sukcesji roślinności ruderalnej, która wymyka się tradycyjnym politykom miejskim. Przywoła także przykłady innych zniszczonych wojną i bombardowaniami miast, dla których wspólna była regeneracja i tworzenie się spontanicznego krajobrazu ruderalnego.

Warszawa w czasie II wojny światowej, w ciągu zaledwie kilku lat, przeszła ogromne przeobrażenia. W jakim stopniu, w wyniku działań zbrojnych, przekształcone zostało miejskie środowisko przyrodnicze? Jakie zachodziły w nim procesy ekologiczne? Czy o mieście można mówić jako o przestrzeni więcej niż tylko ludzkiej?

Karolina Wróbel-Bardzik – kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania obejmują m.in. problematykę relacji ludzi i zwierząt w kulturze, studia środowiskowe oraz miejskie. Realizuje projekt badawczy „Historia środowiskowa okupowanej i powojennej Warszawy (1939-1947)”, przyznany przez Narodowe Centrum Nauki.

Transmisja wykładu na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.