Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 18.11.2021
18:00–19:30


Muzeum Woli
Bezpłatny

Ekologiczne Osiedle. Przypadek Białołęki Dworskiej

O niezrealizowanym, nowatorskim projekcie ekologicznego osiedla Białołęka Dworska opowie architekt Bogdan Dzierżawski, współpracownik Haliny Skibniewskiej i Aliny Scholtz oraz jeden z projektantów osiedla.

Osiedle Białołęka Dworska była ostatnią wspólną pracą Haliny Skibniewskiej i Aliny Scholtz. Był to rozbudowany projekt urbanistyczny. Zakładano, że osiedle będzie połączone z pobliskimi lasami, zaznaczano też okoliczne atrakcje krajoznawcze, w myśl zasady „kształtowania postaw tubylczych”.

Białołęka miała stać się miastem ekologicznym, nad czym czuwał prawie trzydziestoosobowy zespół przyrodników. Dlaczego nie doszło do realizacji tego złożonego projektu? Czy był on nowatorski, czy raczej utopijny? Jak rozpoznawano aspekty ekologiczne tego założenia? Co wchodziło w skład tego osiedla i dlaczego było ono wyjątkowe? Czy propozycje Haliny Skibniewskiej i Aliny Scholtz są przetłumaczalne na współczesne warunki i wyzwania klimatyczne przed jakimi stoją architektki i architekci?

 

Bogdana Dzierżawski – długoletni wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, współpracownik Haliny Skibniewskiej; członek zespołu projektowego osiedla Białołęka Dworska.

 

Transmisja wykładu na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.