Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 11.03.2020
17:30–19:00

Wykład
Muzeum Woli
5 zł

Ceramiczna ozdoba domu czyli słów kilka o holenderskich flizach w domu warszawiaków | Cykl „Archeologia dawnej Warszawy”

Omawiany zbiór fajansowych płytek ściennych, zwanych flizami, pochodzi z badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie placu Zamkowego w Warszawie. Wśród bogatego materiału zabytkowego znaleziono prawie 500 fragmentów kafelków ściennych, zwanych flizami. Na teren Rzeczypospolitej trafiały one za sprawą takich ośrodków handlowych jak Gdańsk i Elbląg, gdzie tysiące holenderskich statków zawijało do portu po polskie zboże oraz wiele innych produktów. Statki nie przypływały puste.

Holendrzy zaopatrywali Polskę w produkty zamorskie, jak choćby przyprawy, a jako balast świetnie sprawdzały się dachówki, cegły czy właśnie fajansowe płytki zwane flizami.

Znalezione na placu Zamkowym egzemplarze swym kształtem i rozmiarami wskazują, iż zostały wykonane w XVIII wieku. Wszystkie omawiane flizy zdobione są kobaltem. Wśród fragmentów udało się rozpoznać i częściowo zrekonstruować kilka motywów zdobniczych. Najwięcej jest flizów przedstawiających pasterzy z owcami. Na kilku fragmentach rozpoznano krajobraz z architekturą. Zarejestrowano również przedstawienia mitologiczne oraz biblijne.

 

Wykład poprowadzi Ewelina Więcek – archeolog, kustosz Muzeum Warszawy w Pracowni Badań Archeologicznych. Zainteresowania badawcze skupiają się na badaniach nad wyrobami ceramicznymi czasów nowożytnych oraz szeroko pojętą historią kulinariów. Autorka szeregu artykułów o dawnej kuchni oraz znaleziskach ceramicznych z terenów Warszawy. Twórczyni kilku wystaw z pogranicza archeologii i historii.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.