Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 12.02.2020
17:30–19:00

Wykład
Muzeum Woli
5 zł

Archeologia dawnej Warszawy: Flasze, flaszki, flaszeczki – o szklanych butelkach i ich zawartości

Zainteresowanie historyków dawnym szkłem opakowaniowym, czyli przede wszystkim butelkami, wynikło z charakteru materiału zabytkowego. Szklane opakowania często pojawiają się w czasie badań archeologicznych na stanowiskach nowożytnych, szczególnie miejskich.

Szkło stanowi drugą dużą po ceramice kategorię zabytków. Różnorodność form naczyń, ewolucja technologiczna, zmiany rozwiązań technicznych wymuszane przez zmieniające się sposoby używania i różnice regionalne sprawiają, że mogą one służyć do datowania nawarstwień stratygraficznych. To również źródło informacji pomocne w badaniach nad zagadnieniami z zakresu historii gospodarczej, historii kultury oraz dawnego obyczaju.

Wykład poprowadzi Kamila Baturo: jest z wykształcenia archeologiem, członkiem zespołu Pracowni Badań Archeologicznych Muzeum Warszawy. Brała udział w misjach archeologicznych na terenie Polski oraz Bliskiego Wschodu. Od kilku lat zajmuje się szkłem zasobowym, a szczególnie badaniem dawnej wytwórczości szkła gospodarczego na Mazowszu.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.